luni, 28 iunie 2010

Germania-Argentina=Panzer vs. Tango

S-a mai dus o zi de la World Cup 2010. In al 3-lea meci din optimi, Germania a umilit pur si simplu asa zisa generatie de aur a Angliei printr-un scor de hockey: 4-1, asa ca cel de-al treilea Reich pana la urma s-a nascut in nationala Germaniei. Nemtii au deschis primii scorul printr-o grava greseala a apararii engleze prin Klose, iar polonezul Podolski a facut 2-0 si parca totul era pierdut pentru englezi. Dar englezii cum sunt ei mai incapatanati au facut 2-1 prin oaia neagrea a meciului, Upson, iar Lampard a mai marcat odata un gol care se vedea si de pe Marte...dar asistentul probabil era deranjat de vreo vuvuzela si nu a validat golul. In repriza a 2a nemtii au mai marcat de 2 ori prin doua contraatacuri cu Panzerele lor si scorul tabela s-a inchis la 4-1, asa ca englezii probabil vor avea o primire "calduroasa" cand vor ajunge acasa cum au avut si francezii sau italienii.
In cea dea 2a optime pumele Argentinei au invins incasii Mexicului cu 3-1. Primul gol a fost marcat de argentinieni dintr-un offside pe care il vedea si un miop, iar al doilea printr-o greseala de incepator al unui fundas mexican. Tevez a vrut sa arate ca stie sa o bombardeze pe Jabulani asa ca a marcat probabil cel mai frumos gol de pana acum de la WC 2010. Mexicanii au vrut sa arate ca inca mai sange de incasi in ei si au luptat pana la ultimul fluier al arbitrului marcand un gol prin noul "diavol rosu" Javi Hernandez iar scorul s-a oprit la 3-1. Asa ca in sferturi vom avea duelul de la WC 2006..nemtii cu Panzer-ul, argentinienii cu tangoul. Care va castiga? Ramane de vazut.